Nepřináší váš web očekávané výsledky? Možná není přístupný a použitelný

10. 4. 2013 / Webdesign a tvorba webů / Autor: Olga Bajková

Častým důvodem, proč web nefunguje podle představ, bývá jeho špatná použitelnost, nepřehlednost, špatné ovládání a mnohdy i jeho nesprávné zobrazování na zařízení, které návštěvník k prohlížení webu používá.

Co je přístupnost webu

Přístupný web lze charakterizovat jako web dostupný na každém typu zobrazovacích zařízení bez ohledu na jeho nastavení a bez ohledu na zdravotní stav návštěvníka.

Web si lidé neprohlížejí jen na obrazovce počítače

Mezi zobrazovací zařízení patří nejen obrazovka počítače, ale také mobilní telefon, televizní obrazovka, tiskárna, projektor nebo hlasová čtečka pro zrakově postižené. Také je nutno brát v potaz handicapované uživatele, kteří mají jinou vadu zraku, např. barvoslepost, či velmi špatný zrak, nebo nejsou schopni ovládat web pomocí myši.

Web musí zůstat přístupný i tehdy, pokud uživatel nemá dostatečné hardwarové či softwarové vybavení

Uživatelé mohou mít různé rozlišení obrazovky, zakázané scriptování, zobrazování obrázků či styly v nastavení svého počítače, mohou používat k ovládání pouze klávesnici, potřebují si zvětšit písmo, používají různé prohlížeče. Uživatel musí být vždy schopen zjistit potřebné informace.

Přístupnost webu ovlivňuje také tzv. validita www stránek

Validita znamená obecně platnost. Validní webovou stránku lze interpretovat jako stránku korektní, neobsahující chyby. Jedná se v podstatě o soubor pravidel pro konstrukci kódu.

Nevalidní web dle W3CNevalidní web dle standardů W3C

Validní stránky mají tyto výhody

  • vyšší pravděpodobnost správného zobrazení v prohlížečích
  • rychleji se vykreslují v prohlížečích
  • jsou přístupnější pro vyhledávače

Přístupnost tedy hraje roli i při indexaci webu vyhledávači. Špatně přístupný web může negativně ovlivnit web po stránce SEO a ve vyhledávačích tak bude web hůře k nalezení.

W3C ValidátorValidní web dle standardů W3C

Kdo má na starosti přístupnost www stránek

Přístupnost webu má na starosti html kodér, případně programátor.

Co je použitelnost webových stránek

Použitelnost internetových stránek určuje, jak snadno se na nich uživatelé orientují a jak snadno pochopí jejich uspořádání a ovládání. Dobře použitelné stránky jsou přehledné, srozumitelné, snadno ovladatelné, intuitivní. Uživatel bez problému nalezne, co potřebuje, aniž by musel zbytečně bloudit a hledat informace.

Kdo má na starosti použelnost www stránek

Použitelnost webu řeší osoba, která se zabývá obsahem na webu a jeho uspořádáním, tzv. obsahový stratég, případně také informační architekt.

Kdy se přístupností a použitelností zabývat

Přístupností a použitelností byste se měli zabývat hned v první fázi tvorby webových stránek. Náprava chyb až po spuštění webu není efektivní a mnohdy se prodraží. Proto vybírejte zkušené a kvalitní dodavatele, kteří vám mohou prokázat, že jejich zhotovené weby jsou funkční a přinášejí jejich majitelům výsledky.

Jak zjistíte, jestli jsou vaše www stránky přístupné a použitelné

Web je nutno zanalyzovat a otestovat po stránce technické, funkční a uživatelské. K tomuto účelu slouží webové analýzy.

Laik většinou sám chyby v přístupnosti a použitelnosti bez dostatečných znalostí a praxe neodhalí. Je proto vhodné najmout si webového analytika.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/hosting/bajola.cz/www/wp-content/themes/bajola/single.php on line 76

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/hosting/bajola.cz/www/wp-content/themes/bajola/single.php on line 78
Nahoru

Výběr realizovaných projektů

Více z portfólia

Studio Bajola

Olga Bajková
Teličkova 6
751 24  Přerov 4

Kontakt

bajola@bajola.cz baaajola

Sociální sítě

Facebook LinkedIn

Máte zájem o spolupráci?

Požádat o cenovou nabídku

Zásady zpracování osobních údajů
Copyright © 2013, Olga Bajková