Kreativní foto sada – tip na svatební dar

22. 4. 2014 / Tipy na dárky / Autor: Olga Bajková

Chystáte se na svatbu třeba kamarádce, nechcete však dávat peníze a přitom darovat něco kreativního, co ji překvapí? Dnes si ukážeme, jak přichystat svatební dar primárně založený na fotkách.

Peníze v hlavolamu

Další tip na svatební dar

Peníze v hlavolamu

Bankovky v hlavolamu jsou nevšední svatební dárek pro novomanžele, který je nejen překvapí, ale protočí jim také mozkové závity a ověří jejich trpělivost.

 

Kdy je tento svatební dar vhodný

Tento svatební dar je vhodný zejména tehdy, když jsou na tom budoucí novomanželé finančně poměrně dobře, nesdělí, co by se jim hodilo, a vaše tisícovka by je zrovna dvakrát nevytrhla. Prostě když se darovat peníze zrovna v daném případě moc nehodí a je spíše vhodnější darovat něco osobnějšího a kreativnějšího. Hlavní investicí u tohoto svatebního daru bude totiž kromě peněz zejména váš čas, který jeho finální hodnotu opravdu velmi znásobí, i když to na první pohled tak nevypadá.

V čem spočívá tento svatební dar

Hlavní jádro tohoto svatebního daru bude tvořit sada luxusního svatebního fotoalba a svatebního fotorámečku, přičemž fotoalbum doplníme fotkami snoubenců z období před svatbou a necháme místo na svatební fotky. Případně můžete do fotoalba zastrčit střídavě fotky a bankovky. Sadu můžeme dále doplnit o další drobnosti.

Nemusíte se bát, že by se těchto darů sešlo více, protože to není zrovna jednoduché na přípravu a mnoho lidí se do toho nepohrne. A i kdyby náhodou, většinou vznikne na svatbě tolik fotek, že i více alb a fotorámečků novomanželé využijí.

Co budeme potřebovat

 

Svatební fotoalbum a fotorámeček

Mělo by se ideálně jednat o luxusnější svatební sadu, která k sobě bude ladit. Ovšem sehnat takovou sadu není vůbec jednoduché. Asi před 6 lety se mi podařilo na takovou narazit hned v první prodejně, dnes ale obejdete celé město a nic valného neseženete. Ani na internetu to není jednoduché. V každém případě začněte shánět co nejdříve před datem svatby a nenechávejte to na poslední chvíli.

Po dlouhém pátrání jsem objevila americkou značku Umbra. Tato firma vyrábí kromě fotoalb a fotorámečků mnoho netradičních bytových doplňků, takže můžete svatební dar doplnit i o jiné nevšední dárky této značky. Vybrala jsem:

Fotky a další podklady

Fotoalbum budeme plnit fotkami a textem z období před svatbou budoucích novomanželů. Můžete využít fotek z Facebooku nebo z vlastního fotoarchivu třeba ze společných akcí. Nejlepší ale samozřejmě je, pokud mají vytvořený vlastní svatební web, kde mají jak fotky, tak texty, případně vzkazy a svatební přání. Myslete však na to, že fotky potřebujete v co nejlepší kvalitě.

V mém případě měli snoubenci vytvořený svatební web formou pronájmu pouze na určitou dobu. Několik měsíců po svatbě již web nebyl funkční, takže zachování všech informací alespoň ve svatebním albu pak ocenili o to více.

Doplňkové dárky

Fotosadu můžete doplnit kvalitním vínem, luxusní bonboniérou nebo také sadou na vypěstování čtyřlístku štěstí, což přinese novomanželům i krapet zábavy.

Sadu na vypěstování čtyřlístku koupíte zde

Jak dlouho výroba trvá

1 – 2 týdny (vč. shánění a zajištění všeho potřebného)

Postup

Příprava podkladů

V první řadě vytipujte nebo přímo kupte svatební foto album a foto rámeček. Jakmile budete znát typ alba a rozměr fotek, které se vkládají dovnitř, můžete si připravit fotky a další podklady do příslušného rozměru.

Sesbírejte všechny fotky a texty, které se týkají budoucích novomanželů a jsou z období před svatbou. Já jsem čerpala velkou část ze svatebního webu a něco málo z Facebooku. Fotky a texty jsem rozčlenila přesně podle svatebního webu:

 1. Něvesta – krátké info o nevěstě a několik fotek
 2. Ženich – krátké info o ženichovi a několik fotek
 3. Naše rodiny – krátké představení rodiny nevěsty a několik fotek, krátké představení rodiny ženicha a několik fotek
 4. Náš příběh – jak se snoubenci seznámili a několik fotek
 5. Zasnoubení  – jak probíhala žádost o ruku a několik fotek
 6. Obřad (případně Obřad a hostina, pokud jsou to odlišná místa) – krátký popis místa obřadu a fotky
 7. Svatební program – časový harmonogram, příp. rozmístění hostů u svatebního stolu
 8. Svatební den – místo na fotky ze svatby
 9. Přání a vzkazy – opsané ze svatebního webu, případně z Facebooku vč. jmen

Pokud informace snoubenci nikde nemají uvedené a ani sami je nevíte, můžete se jich muset nenápadně zeptat a pak texty vytvořit.

Grafika textů

Jakmile máte jasno, co použijete za texty, je potřeba texty rozčlenit a graficky ztvárnit. Na každou sekci by vám měla ideálně vyjít jedna strana, případně jedna dvoustrana z foto alba. Protože se v mém případě jednalo o českoaustralskou svatbu, všechny texty jsem navíc psala dvoujazyčně. Někdy se překlad vešel na jednu kartičku, někdy jsem dala každý překlad zvlášť.

Promyslet, jak uspořádáte všechny kartičky, aby vám vše dobře vyšlo, je opravdu dost náročné, obzvlášť když některé kapsy na fotky jsou navýšku a některé našírku. Musíte dost kombinovat. Já jsem si za tímto účelem celý layout foto alba včetně všech fotek a textů nasimulovala v grafickém programu Adobe Illustrator (použít lze i Adobe InDesign a zřejmě i Gimp, který je zdarma).

Jaké nápisy a texty bude potřeba graficky ztvárnit

 • jméno nevěsty a ženicha, datum a místo svatby
 • nápis Předtím a potom
 • názvy jednotlivých sekcí (9 sekcí viz předchozí krok)

Jednotlivé kartičky musíte připravit na rozměr dle kapes foto alba, které jste zakoupili. V mém případě 10 x 15 cm (navýšku a našířku) a pokud je to možné v rozlišení 300 dpi. Budete určitě potřebovat nějaký grafický program, např. zmiňovaný Gimp, protože toto ve Wordu opravdu nevytvoříte. Výsledkem musí být totiž obrázek (.jpg, .png, .bmp apod). Pokud neumíte v žádném grafickém programu pracovat, můžete oslovit nějakého grafika, třeba mě :-).

Tisk fotek a obrázků s texty

Všechny fotky musíte mít připraveny ve správném rozměru nebo poměru. V případě fotek 10 x 15 cm (15 x 10 cm) se jedná o poměr stran 2:3 (3:2). Opět se bez grafického editoru neobejdete.

Jakmile máte všechny nápisy a texty uložené ve formě obrázků a máte vybrané všechny fotky, které se budou tisknout, roztřiďte je přesně tak, jak půjdou za sebou a očíslujte si je. Fotky, které budete potřebovat víckrát, musíte zduplikovat. Například jména snoubenců s místem a datem budete potřebovat na obal fotoalba a pak znovu dovnitř, takže mezi fotkami musíte mít tuto kartičku 2x. Já jsem měla celkem 25 fotek a 50 kartiček s textem.

Pak najděte dodavatele, u kterého všechny fotky vytisknete. Samozřejmě je můžete vytisknout i na vlastní tiskárně, ale při větším množství se to spíše nevyplatí. Já jsem všechny fotky nechala vytisknout on-line přes službu Happy foto, 75 kusů za cenu 255 Kč vč. dopravy.

Až vám přijdou vytisknuté fotky, zbývá je pouze seřadit do fotoalba. Pokud vám to přijde vhodné, můžete do fotoalba dát i bankovky.

Svatební přání

Samozřejmě nesmíte zapomenout na svatební přání. Já jsem si nechala ručně vyrobit černobílé svatební přání, které ideálně ladí s fotoalbem. Ručně vyráběná svatební přání si můžete objednat na webu Dárky a přání. Cena se pohybuje kolem 100 – 200 Kč vč. dopravy.

Kompletace svatebního daru a finální zabalení

Teď už máte to nejtěžší za sebou. Zbývá pouze fotoalbum, fotorámeček a případně doplňkové dárky zabalit každý zvlášť do svatebního papíru a následně naskládat do velké krabice (třeba od DVD přehrávače). Tu zabalit, převázat mašlí a doplnit skládačkou z papíru, která vytvoří ozdobný vějíř.

Můžete zkombinovat papíry různých barev. Já jsem použila stříbrný a červený. Dovnitř krabice jsem dala nastříhaný krepový papír.

 
Nahoru

Výběr realizovaných projektů

Více z portfólia

Studio Bajola

Olga Bajková
Teličkova 6
751 24  Přerov 4

Kontakt

bajola@bajola.cz baaajola

Sociální sítě

Facebook LinkedIn

Máte zájem o spolupráci?

Požádat o cenovou nabídku

Zásady zpracování osobních údajů
Copyright © 2013, Olga Bajková